-->
.
no
no

Niemowlę z alergią - mały maruda?

2 komentarze
Niemowlę z alergią - mały maruda?
Nadeszła pora na nowe tematy na moim blogu dla alergików. Chciałabym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat psychologicznych aspektów życia z małym alergikiem. Alergia u niemowlęcia to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. I nie chodzi mi tylko o kwestie leczenia alergii czy stosowania diety, ale przede wszystkim o sferę psychiczną. Przewlekła choroba dziecka powoduje większe zmęczenie rodziców, dochodzi także chroniczny stres a miedzy rodzicami pojawiają się częstsze napięcia. Zwykle największa odpowiedzialność za leczenie, kontakty z lekarzami czy pilnowanie diety spoczywa na matce. A często wszystkie próby walki z alergią przynoszą marny skutek. Mama alergika może czuć się złą matką, dziecko ma wciąż wysypki i nadal nie wiadomo z jakiej przyczyny. Co ze mnie za matka, skoro nie potrafię pomóc swojemu dziecku?? Ja tak się czułam wiele razy. Najgorsze były pierwsze miesiące, gdy mimo wykluczenia z mojej diety wszystkich silnych alergenów Aleks wciąż miał zmiany skórne, czułam się bezsilna. I zewsząd "dobre rady" - a może to, a może tamto, wykąp go w tym, posmaruj tym...i rozmowy głównie o alergii Aleksa, tak jakby nie istniały inne tematy...no cóż, łatwo nie było, ale ten najgorszy okres na szczęście już dawno za nami. 
O ile choroba u dziecka sprawia, że rodzice cierpią psychicznie, to pamiętajmy, że dziecko cierpi zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dziecko z AZS naprawdę nie ma łatwego życia i musimy je bardzo wspierać psychicznie od samego początku. Nawet jeśli alergia u dziecka nie jest bardzo silna, to jednak wysypki, świąd i inne dolegliwości sprawiają mu duży dyskomfort. A w przypadku bardzo silnego AZS to już nie jest dyskomfort, tylko po prostu cierpienie.

Teraz spróbujmy spojrzeć na życie małego alergika jego oczami i trochę lepiej go zrozumieć. 


Zaczniemy od niemowlęcia*.
Spędzasz większość dnia na leżąco, nie umiesz jeszcze nawet dobrze siedzieć nie mówiąc o poruszaniu się. Jesteś uzależniony od opieki rodziców. Ogólnie życie jest bardzo przyjemne, ale ostatnio na Twojej skórze coraz częściej pojawia się niewielka wysypka, zaczyna Cię swędzieć skóra. I swędzi coraz bardziej. Swędzą Cię policzki, ale nie umiesz podrapać ich rączką. Rączka zresztą też swędzi. Zaczynasz machać rączką i pocierać nią o otaczające przedmioty, jednak nie przynosi to ulgi. W tym momencie dodatkowo zaczynają Cię swędzieć nóżki, nie potrafisz się podrapać, wierzgasz nóżkami, ale to nie pomaga,. Nóżki są w ciepłych śpioszkach, wewnętrzne odstające szwy podrażniają i nasilają świąd. Próby przyniesienia ulgi za pomocą wierzgania i machania rączkami nie przynoszą żadnych rezultatów- zatem wołasz o pomoc - nie umiesz mówić więc popłakujesz, płaczesz coraz głośniej. Przychodzi opiekun - próbuje odgadnąć powód płaczu - bierze na ręce  -  świąd nadal jest, przewija - świąd nadal jest, dochodzą próby karmienia, zabawiania, usypiania, noszenia....marudzisz coraz gorzej - krzyczysz po swojemu "swędzi'!!!
alergia niemowlę

Smarowanie i nawilżenie skóry przynosi ulgę, ale na krótko, znów Cię swędzi! 
Znów marudzisz i płaczesz, na szczęście pomaga trochę czułe głaskanie i noszenie, tulenie, lulanie...A w przypadku silnego AZS takie napady świądu mogą pojawiać się bardzo często, wiele razy dziennie, wiele razy w nocy. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale co jakiś czas pojawia się ten nieszczęsny świąd i bardzo męczy takiego bezbronnego maluszka. Mogę się założyć, że wiele matek maleńkich alergików płacze razem z nimi, z bezsilności. Tak, ja też płakałam. Ale to niewiele pomagało. Co możemy zrobić żeby pomóc maluszkowi, oprócz stosowania się do zaleceń alergologa / dermatologa (zalecone maści i leki pomagają, ale zwykle nie w 100%)?

Jak możesz wspierać niemowlę, które ma męczące objawy alergii?

Po pierwsze - zawsze reaguj na płacz, każde małe dziecko bardzo potrzebuje bliskości, a już szczególnie w momencie gdy czuje się źle i niekomfortowo, gdy ma jakieś dolegliwości. Nie dać się zwieść namowom "życzliwych" - "daj mu się wypłakać, on cię terroryzuje, on ciągle marudzi"...niemowlę pozostawione samo sobie z problemem na pewno prędzej czy później przestanie płakać, czyli przestanie nas wołać o pomoc...przestanie na nas liczyć w potrzebie. Pamiętaj - niemowlę nie potrafi mówić - ono informuje Cię o swoich potrzebach i problemach marudzeniem lub płaczem - to jest jego forma komunikacji z Tobą, innej na razie nie ma. Im później zareagujesz, im rozpacz trwa dłużej, tym potem trudniej jest ukoić płacz. Długi płacz jest bardzo stresujący dla dziecka, zwiększa poziom adrenaliny oraz kortyzolu. Stres może powodować poważne zaburzenia w organizmie niemowlęcia, łącznie z pogorszeniem objawów alergii (!!!).
Po drugie - staraj się dużo przytulać, głaskać, masować, tak żeby ulżyć dziecku. Bliskość jest dla niego bardzo ważna, jak dla każdego innego dziecka.
Po trzecie - pozwól alergikowi się normalnie rozwijać - nie zamykaj go w sterylnym pokoju z antyalergiczną zabawką, chodźcie na spacery, dużo się bawcie, takie przyjemne zajęcia mogą sprawić, że maluszek zapomni o swoich dolegliwościach.
Po czwarte - bądź cierpliwa, mały alergik ma naprawdę ciężko, nie rozumie czemu jego skóra swędzi, czuje dyskomfort, z którym nie może sobie poradzić. Jak już nauczy się drapać dopiero wtedy będzie dla Was widoczne jakie to jest dla niego męczące - drapanie wtedy stanie się jego głównym zajęciem...no ale to jest temat na kolejny wpis. Więc potrzebna jest cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.
Po piąte - maluszek może mieć niespokojny sen, ze względu na wybudzenia powodowane świądem, przez to będzie często zmęczony i rozdrażniony, a wszyscy będziecie niewyspani. 
Po szóste - dbaj o siebie i o swoje dobre samopoczucie psychiczne. Postaraj się mieć osobę, która co jakiś czas zajmie się dzieckiem, tak żeby rodzicie mogli się spokojnie zrelaksować i naładować akumulatory, zapomnieć o problemach.

azs u dziecka

I najważniejsze - nie pozwól żeby walka z alergią przesłoniła Ci radość z rodzicielstwa! dziecko to przede wszystkim radość i miłość, a alergia to tylko dodatek, z którym trzeba sobie poradzić. 

*W kolejnym poście postaram się spojrzeć na życie oczami nieco starszego alergika.

Czy Nutramigen lub Bebilon Pepti mogą uczulać?

20 komentarzy
Białka mleka krowiego to jeden z najczęstszych czynników wywołujących alergię u niemowląt i małych dzieci.
Najlepszą opcją dla małych alergików jest jak najdłuższe karmienie mlekiem matki, a jeśli nie ma takiej możliwości niemowlęta  uczulone na białko mleka krowiego otrzymują specjalnie przetworzone mleko modyfikowane tzw. hydrolizaty.  Mieszanki te zawierają zhydrolizowane białka mleka - hydroliza jest to proces enzymatyczny, w którym białka mleka, które mają długie łańcuchy są cięte na krótsze łańcuchy, o mniejszych właściwościach uczulających. Dzięki temu ich zdolności wywoływania reakcji są zredukowane, a układ odpornościowy zazwyczaj nie reaguje na te cząsteczki. Dlatego w większości przypadków takie hydrolizaty nie wywołuje objawów alergii u dzieci z alergią na białko mleka. Ale nie zawsze jest tak kolorowo.

Czy alergia na Nutramigen lub Bebilon Pepti jest często spotykana?

“Odsetek reakcji alergicznych na preparaty mlekozastępcze typu hydrolizatów może być bardzo wysoki i dochodzić do 19% “ (A.Zawadzka-Krajewska, 2006)
Jeśli objawy (np. zmiany skórne, wysypka, bóle brzuszka i brzydkie kupki) utrzymują się cały czas pomimo stosowania hydrolizatu, najpierw warto poszukać innych przyczyn np. inne składniki diety lub alergeny w otoczeniu (kurz, kosmetyki, sierść zwierząt). Upewnij się także, że dziecko nie otrzymuje mleka krowiego w żadnej innej postaci (a także mleka innych gatunków zwierząt),  ponieważ przy silnej alergii mogą wystąpić objawy nawet przy narażeniu na śladowe ilości białek mleka i wtedy to nie jest “wina” hydrolizatu:
  • nabiał (w tym masło) 
  • dodatki białka mleka do wędlin, pieczywa, ciast i innych gotowych produktów 
  • zwracaj uwagę na takie zapisy składzie jak mleko, mleko proszku, serwatka, białka mleka, kazeina, laktoglobuliny 
  • obecnie wszelkie alergeny pochodzące z mleka muszą być na etykiecie wytłuszczone, co ułatwia znajdowanie produktów bezpiecznych dla dziecka
  • najbezpieczniej i najzdrowiej jest gotować samemu, a produkty gotowe ograniczyć do takich o maksymalnie prostych składach
Jeśli jednak pomimo stosowania wszystkich zasad (patrz też poradnik alergika) dziecko wciąż ma objawy alergii, można zacząć podejrzewać mieszankę mleczną.

Jakie mogą być objawy alergii na Nutramigen lub Bebilon Pepti?


Podobnie jak w przypadku innych alergenów uczulenie* na Nutramigen lub Bebilon Pepti może pojawić się już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia stosowania, a czasem żeby było nam rodzicom trudniej odkryć przyczynę - dopiero po kilku tygodniach.
Objawy alergii na hydrolizaty mleczne mogą być takie same jak przy innych alergiach pokarmowych:
- skórne – szorstkie plamy, wysypka, pokrzywka
- przewód pokarmowy – biegunki, śluz w kale lub nawet nitki krwi, ulewanie, wymioty
- inne objawy – infekcje dróg oddechowych, katar, uszu, skurcze oskrzeli,
- ekstremalnie rzadkie przypadki – wstrząs anafilaktyczny

Co robić jeśli podejrzewasz, że Nutramigen lub Bebilon Pepti wywołują alergię?

Porozmawiaj z lekarzem o swoich wątpliwościach. W przypadku uczulenia na Nutramigen czasem lekarze zalecają zmianę na Bebilon Pepti i na odwrót – w niektórych przypadkach może to pomóc, ponieważ te mleka są hydrolizatami dwóch różnych frakcji białek – kazeiny i białek serwatkowych.

alergia na bebilon pepti

W cięższych przypadkach lekarz może na próbę (początkowo na kilka tygodni, w celu zaobserwowania jak dziecko zareaguje na zmianę mleka) przepisać mieszankę elementarną, zawierające tylko wolne aminokwasy. Są to np. Neocate, Nutramigen Puramino lub Elecare. Mieszanka taka teoretycznie nie powinna wywoływać reakcji alergicznej u dzieci z alergią na białka mleka. Z tego co się orientuję, lekarze przepisują te mieszanki  niezbyt chętnie i raczej w ciężkich przypadkach alergii. Mieszankę elementarną stosuje się także jeśli po podaniu  hydrolizatu kazeiny (Nutramigen) lub hydrolizatu białek serwatkowych (Bebilon Pepti) wystąpiły reakcje wstrząsowe lub inne gwałtowne reakcje. Są to sytuacje wyjątkowo rzadkie, jednak mogą mieć miejsce u dzieci z bardzo silną alergią na białka mleka. Mieszanki Neocate i Nutramigen Puramino są dostępne w Polsce, natomiast mieszankę Elecare można sprowadzić z zagranicy. Takie mieszanki elementarne są podawane pod kontrolą lekarza, nie podaje ich się „w razie czego”, zawierają one wolne aminokwasy i inne ich składniki pokarmowe (tłuszcze, cukry) także są dostępne w formie rozłożonej. Podawanie takiej mieszanki „rozleniwia” organizm gdyż nie musi on trawić złożonych białek i innych składników pokarmowych. Dlatego nawet jeśli bardzo Was korci żeby podać dziecku taką mieszankę, gdyż pozornie wydaje się to idealnym rozwiązaniem przy silnych alergiach pokarmowych, nie róbcie tego bez ścisłych zaleceń lekarza. 
Po zmianie mleka stopniowa poprawa pojawia się zwykle w ciągu kilka dni, ale może potrwać to trochę dłużej, szczególnie jeśli początkowo miesza się nowe mleko z poprzednim, bo dziecko nie toleruje smaku nowego mleka.

Pamiętam jak Aleks miał okres strasznej wysypki, byłam załamana, a przyczyna wciąż była nieznana, miałam wrażenie że uczula go wszystko, wszystkie pokarmy. Zastanawiałam się już nad zmianą mleka na mieszankę elementarną, aż nagle przypadkowo odkryłam że uczulał go płyn do kąpieli – który wcześniej bardzo dobrze tolerował. Podrażniona tym płynem skóra potem w ciągu dnia gorzej reagowała i wciąż pojawiała się wysypka. Po zmianie płynu oczywiście nadal pojawiały się wysypki na tle alergii pokarmowej, ale przynajmniej nie było to uczulenie na „wszystko” tak jak przez chwilę mi się wydawało.
Powtarzam to często, ale naprawdę pamiętajcie o tym – wysypka u niemowlaka czy małego dziecka to nie zawsze wina pokarmu – często jest to coś z otoczenia – kosmetyk, niewłaściwe ubranko, barwniki, chemia domowa. Dlatego zanim podejmiecie decyzję o zmianie mleka, przeprowadźcie całościową analizę wszystkich potencjalnych czynników uczulających.

Uwaga na nietolerancję laktozy

Oprócz alergii w trakcie stosowania hydrolizatów warto też zwrócić uwagę na nietolerancję laktozy. Nie ma ona nic wspólnego z alergią na białko mleka krowiego i stanowi znacznie mniej skomplikowany problem. Przebiega ona zazwyczaj w postaci objawów ze strony przewodu pokarmowego. Nutramigen nie zawiera laktozy, ale Bebilon Pepti zawiera. Więc jeśli przy stosowaniu Bebilonu Pepti utrzymują się objawy jelitowe, lekarz może zalecić zmianę mleka na Nutramigen. Czasem konieczne jest przeprowadzenie testów na nietolerancję laktozy.

*Oczywiście mowa tu jest o alergii na ich poszczególne składniki, a nie na preparaty same w sobie. Czynnikiem uczulającym mogą być tu zazwyczaj zhydrolizowane łańcuchy białek mleka.

Syrop klonowy - słodkie zalety i gorzkie wady

21 komentarzy
Syrop klonowy - słodkie zalety i gorzkie wady

Właściwości syropu klonowego

Syrop klonowy to kolejny obok syropu z agawy popularny, słodki zamiennik cukru. Już na wstępie Wam zdradzę, że w moim rankingu wypada znacznie lepiej niż rafinowany biały cukier i syrop z agawy.
Syrop klonowy dobrze się sprawdzi dla osób, które nie chcą/nie muszą odstawiać sacharozy, ale chcą zastąpić biały cukier czymś zdrowszym. Zamieniając biały cukier na syrop klonowy dostarczycie swojemu organizmowi oprócz pustych kalorii z sacharozy dodatkowo także sporą dawkę naturalnych przeciwutleniaczy, mikroelementów i witamin. Jednak ze względu na wysoką zawartość sacharozy syrop klonowy powinien być spożywany rzadko, raczej okazyjnie (czyli tak jak cukier). Pamiętajcie także, że alergicy powinni ograniczać spożycie cukrów prostych i sacharozy, gdyż mają one ogólnie niekorzystny wpływ na układ immunologiczny, a także sprzyjają rozrostowi grzybów Candida w jelitach. 

Wady syropu klonowego:

  • główna wada - wysoka zawartość cukrów – syrop klonowy zawiera przede wszystkim:
- sacharozę 52 - 75%
- glukozę 0-9,5%
- fruktozę 0-3,9%
  • z tego względu nie jest wskazany dla cukrzyków, przy kandydozie, diecie bezcukrowej i innych sytuacjach, w których należy unikać sacharozy i cukrów prostych
  • różnice w zawartości cukrów mogą wynikać z terminu zbioru syropu, gatunku klonu.
Syrop klonowy witaminy

Zalety syropu klonowego:

  • minimalne ryzyko wywołania reakcji alergicznej, dobra alternatywa przy uczuleniu na miód
  • produkt wegański
  • wysoka zawartość przeciwutleniaczy, 4mg polifenoli w 60ml – aż 54 dotychczas wykrytych polifenoli, w tym substancje o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antyoksydacyjnym.
  • wykazano działanie przeciwnowotworowe niektórych związków izolowanych z syropu klonowego – w warunkach in-vitro syrop klonowy hamował wzrost komórek raka, szczególnie komórek raka prostaty i raka płuc.
  • kwas abscysynowy z syropu klonowego stymuluje wytwarzanie insuliny przez trzustkę oraz zwiększa wrażliwość komórek tłuszczowych na insulinę, sprzyja wykorzystaniu glukozy przez komórki mięśniowe
  • wysoka zawartość mikroelementów – szczególnie manganu, cynku (korzystnego dla alergików i wspomagającego pracę układu immunologicznego), magnezu, niewielka ilość potasu i wapnia
  • wysoka zawartość ryboflawiny (witamina B2) a także niewielkie ilości innych witamin z grupy B
  • produkt naturalny, sok uzyskany z klonu poddawany jest jedynie odparowaniu wody (gotowanie) i filtracji.
  • pozyskiwanie soku nie wpływa negatywnie na drzewa, sok pozyskuje się  przez krótki okres roku (wczesną wiosną) a drzewa mogą być wykorzystywane nawet przez kilkadziesiąt lat.
  • oryginalny 100% syrop klonowy nie zawiera żadnych sztucznych dodatków typu konserwanty, barwniki (należy dokładnie czytać etykiety, zdarzają się syropy tylko udające syrop klonowy)
  • ciekawy smak, szerokie zastosowanie kulinarne, rozmaite potrawy i napoje - dobrze rozpuszcza się w wodzie

Jak powstaje syrop klonowy?

Syrop klonowy alergia
Syrop klonowy uzyskuje się przede wszystkim z klonu cukrowego (Acer saccharum), klonu czarnego (Acer nigrum) i klonu czerwonego (Acer rubrum). Te gatunki charakteryzują się wysoką zawartością cukru w soku.
Produkt ten stosowali już rdzenni Indianie z północnej części Ameryki Północnej, jeszcze na długo przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Następnie Indianie pokazali jak zbierać sok klonowy Europejskim osadnikom. 
Klony od których pozyskuje się sok muszą mieć ok. 30-40 lat, dopiero wtedy są nawiercane, drzewa mogą być wykorzystywane nawet do 100 lat. Sok pozyskuje się wczesną wiosną, wtedy jest słodki, gdy drzewa zaczynają puszczać pąki jego skład ulega zmianom i na niekorzyść zmieniają się walory smakowe. W każdym drzewie wierci się kilka otworów w których montuje się specjalny kranik. Sok spływa albo bezpośrednio do pojemnika albo doprowadzony jest systemem rurek do zbiorczych pojemników. Obecnie producenci stosują wysokowydajne parowniki ograniczające zużycie energii, a uzyskany produkt jest poddawany filtracji, w celu usunięcia skrystalizowanego cukru. Nadal jednak nie stosuje się żadnych bardziej inwazyjnych metod produkcji, podczas obróbki nie stosowane są środki chemiczne, a uzyskany syrop nie zawiera żadnych sztucznych dodatków. 1 litr syropu powstaje z 20-50 litrów soku klonowego. Z syropu klonowego mogą być produkowane także inne słodkie produkty jak cukier klonowy, cukierki klonowe czy masło klonowe.
Wytwórnie syropu powstają przede wszystkim w północno-wschodniej części Ameryki Północnej – Kanadzie i niektórych regionach USA. 

Zawartość witamin i składników mineralnych w syropie klonowym


Syrop klonowy
¼ szklanki
80g
Syrop kukurydziany wysoko fruktozowy (HFCS)
¼ szklanki
78g
Miód
¼ szklanki
85g
Cukier brązowy
¼ szklanki
55g
Biały cukier
¼ szklanki
51g
Ryboflawina (mg)
0,59
0,01
0,03
0
0,01
tiamina (mg)
0,01
0
0
0
0
Mangan (mg)
1,89
0,07
0,07
0,04
0
Cynk (mg)
0,58
0,02
0,19
0,02
0
Magnez (mg)
16,5
0
1,75
5,0
0
Wapń (mg)
58,0
0
5,0
45,8
0,48
Żelazo (mg)
0,09
0,02
0,36
0,39
0,03
Selen (mcg)
0,4
0,55
0,66
0,65
0,3
Potas (mg)
167
0
44,0
73,3
0,96
Kalorie (kcal)
216
220
261
216
196

Wykazano, że syrop klonowy zawiera ponad 50 różnych przeciwutleniaczy. Niektóre z nich wykazują właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne czy przeciwcukrzycowe
Zdolność pochłaniania wolnych rodników tlenowych
mikromol TE2/100g produktu
Brokuł, surowy
1362
Banan, surowy
879
Marchew, surowa
666
Syrop klonowy
600
Kapusta, surowa
508
Pomidor, surowy
337
Kantalupa
315

Zastosowanie kulinarne syropu klonowego

  • do pieczenia – ciasta, ciastka, babeczki
  • słodka polewa – naleśniki, gofry, desery, lody
  • substancja słodząca – do kawy, drinków, koktajli
  • składnik marynaty do mięsa
Jeśli dotychczas używałaś do wypieków cukru i chcesz go zastąpić syropem klonowym warto zastosować się do poniższych sugestii.
  • zamiast 1 miarki cukru użyj 3/4 miarki syropu klonowego
  • odpowiednio zmniejsz ilość innego płynu dodawanego do danego wypieku
  • dodaj ¼ łyżeczki sody na 1 szklankę syropu klonowego dodawanego do wypieku
  • temperaturę pieczenia zmniejsz o kilka stopni  

Podsumowanie

Muszę przyznać, że po dokładnym prześledzeniu wielu publikacji na temat syropu klonowego jestem mile zaskoczona – wygląda na to, że jest on znacznie „mniejszym złem” niż zwykły cukier. Wypada też zdecydowanie lepiej niż syrop z agawy. Pamiętajmy jednak, że mimo że jest to produkt naturalny, to nadal jest to produkt zawierający dużą ilość sacharozy i powinien być spożywany raczej okazjonalnie,  nie jest wskazany dla cukrzyków czy osób z różnych powodów ograniczających spożycie cukru w diecie. Jeśli jednak chcecie czymś dosłodzić potrawę lub napój i macie do wyboru cukier rafinowany, syrop z agawy lub syrop klonowy – wybierzcie ten ostatni.


Gdzie kupić syrop klonowy?

Syrop klonowy bez problemu można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością.
Syrop klonowy w dobrej cenie kupicie np. tutaj
Można też kupić go np. tutaj
Oryginalny syrop klonowy z kanady można kupić m.in. w sklepie biosyrop. Oprócz syropu klonowego znajdziecie w tym sklepie inne ciekawe produkty z syropu klonowego jak np. cukier klonowy, cukierki klonowe czy naturalne dżemy słodzone syropem klonowym.


syrop klonowy właściwościCzy istnieje idealny zamiennik cukru dla alergika? Zdrowy, z wysoką zawartością witamin, mikroelementów i innych korzystnych składników, a przy tym nie obciążający organizmu wysokim stężeniem dwucukrów i cukrów prostych? Możliwe, że tak, ale syrop klonowy takim ideałem nie jest z powodu wysokiej zawartości sacharozy. Zatem - szukamy dalej, ale zdecydowanie nie wrzucam syropu klonowego na czarną listę. My czasem stosujemy syrop klonowy do wypieków a także jako polewę np. do porannej "tefianki". 

płatki teff przepisy


Wkrótce pojawią się posty o innych zamiennikach cukru – czy jakiś produkt interesuje Was szczególnie i chcecie przeczytać o nim rzetelne i obiektywne informacje? Dajcie znać w komentarzach :-)
Wybrane źródła:
Legault, J.; Girard-Lalancette, K.; Grenon, C.; Dussault, C.; Pichette, A. Antioxidant activity, inhibition of nitric oxide overproduction, and in vitro antiproliferative effect of maple sap and syrup from Acer saccharum. J. Med. Food 2010, 13, 460-468. Li L.; Seeram N. Maple syrup phytochemicals include lignans, coumarins, a stilbene, and other previously unreported antioxidant phenolic compounds. J. Agric. Food Chem. 2010, 58, 11673-11679. Theirault, M.; Caillet, S.; Kermasha, S.; Lacroix, M. Antioxidant, antiradical and antimutagenic activities of phenolic compounds present in maple products. Food Chem. 2006, 98, 490-501. Phillips, K.; Carlsen, M.; Blomhoff, R. Total antioxidant content of alternatives to refined sugar. J. Amer. Diet. Assoc. 2009, Jan. 109(1):64-71.Federation of Quebec Maple Producers, Press Release, March 4, 2010 Stuckel, J. G., and N. Low. The Chemical Composition of 80 Pure Maple Syrup Samples Produced in North America. Food Research International. 1996, 29(3-4), 373-379. Legault, et al. in 2010, USDA Nutrient Database and Canadian Nutrient File
no
no