-->
.
no
no

Napój (syrop) z kwiatów czarnego bzu – 5 prostych kroków

2 komentarze
Napój (syrop) z kwiatów czarnego bzu – 5 prostych kroków
Kwiaty czarnego bzu (Sambucus nigra) od wieków są stosowane w ziołolecznictwie oraz jako aromatyczny dodatek do wielu potraw czy przetworów. Kwiaty czarnego bzu stanowią też aromatyczną bazę do przygotowania napojów, syropów, a nawet szampana! Ja przygotowuję prosty napój z kwiatów czarnego bzu, w zasadzie lemoniadę z kwiatami z czarnego bzu. Kwiaty czarnego bzu kwitną dość długo, w sezonie można więc przygotowywać taki świeży napój z czarnego bzu nawet co tydzień, jest bardzo łatwy w przygotowaniu.

Jak przygotować pyszny napój z czarnego bzu


Składniki na pół litra napoju (rozcieńcza się go z wodą wedle uznania, ja dodaję ok 20% napoju na 80% wody.

  • 10 średnich baldachimów kwiatów czarnego bzu
  • 2 cytryny (najlepiej ekologiczne)
  • 10 dkg cukru trzcinowego
  • 0,5 litra wody

Przepis na napój (syrop) z kwiatów czarnego bzu w 5 krokach


  1. Zbierz 10 średnich baldachimów kwiatów czarnego bzu – w suchy dzień, najlepiej przed południem, mają wtedy najintensywniejszy zapach. Zwróć uwagę, żeby nie były przekwitnięte, ani zbyt mało rozwinięte.
  2. Tego samego dnia delikatnie rozłóż kwiaty na papierze, mrówki i inne robaczki będą miały okazję się spokojnie ewakuować. Nie otrzepuj ani nie opłukuj kwiatów czarnego bzu (tracą wtedy cenny pyłek). Odetnij grubsze zielone łodygi.
  3. Weź 2 duże cytryny (najlepiej ekologiczne) – wyciśnij z nich sok i dodaj do garnka z wodą, wsyp cukier. Jeśli używałaś ekologicznych cytryn do garnka dodaj także połówki wyciśniętej cytryny.
  4. Wszystko wymieszaj i gotuj przez kilka minut. Wrzuć do wrzącego wywaru kwiaty bzu, wymieszaj delikatnie i zdejmij garnek z gazu. Odstaw na 24 godziny, można co jakiś czas zamieszać.
  5. Po 24 godzinach wymieszaj napój, przecedź i przelej do szklanej butelki lub słoika – przechowuj w lodówce – spokojnie może stać kilka dni.

czarny bez właściwości

Taki napój można też podzielić na małe porcje i po prostu zamrozić – przyda się jak już skończy się sezon na kwiaty bzu. Natomiast żeby przechowywać napój dłużej w butelce, trzeba go pasteryzować. Ja niestety nie czuję się ekspertem od pasteryzacji, dlatego najlepiej o technikach pasteryzacji poczytajcie w innych miejscach w sieci.

Syrop z czarnego bzu rozcieńczaj z wodą w proporcjach, które będą Ci najbardziej odpowiadać. W upalne dni można do napoju dodać plasterki cytryny i kostki lodu - pyszne i orzeźwiające.

Osoby z alergią na cytrusy nie mogą niestety pić takiego napoju, ale można spróbować przygotować taki napój na bazie innych owoców, ja chcę w tym sezonie spróbować jeszcze z rabarbarem.

Inne pomysły na wykorzystanie kwiatów czarnego bzu

Z kwiatów czarnego bzu można też zrobić pyszne placuszki. W zeszłym roku smażyłam kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym – były boskie. W tym roku jeszcze nie próbowałam, bo chwilowo jestem na diecie, ale mam nadzieję, że wkrótce spróbuję.

Uwagi dotyczące korzystania z kwiatów czarnego bzu


  • nie ścinaj zbyt wielu kwiatów z jednego krzaka, niekorzystnie wpływa to na rozwój rośliny
  • wybierz krzewy rosnące w miejscu oddalonym od ulicy i zanieczyszczeń, najlepiej na obrzeżach lasów i wśród łąk.
  • kwiaty czarnego bzu trzeba poddać obróbce termicznej lub suszeniu, ponieważ wtedy zostają unieczynnione toksyczne związki - sambunigryna (związek o charakterze cyjanogennym), z tego powodu nie należy spożywać kwiatów na surowo w żadnej postaci


Właściwości kwiatów z czarnego bzu

Oprócz walorów smakowych kwiaty z czarnego bzu są cenione ze względu na swoje właściwości odżywcze i zdrowotne.

  • zawierają polifenole, flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, pochodne kwercetyny i kemferolu
  • stanowią źródło składników mineralnych m.in żelaza i wapnia oraz kilku witamin m.in. A, C i witaminy z grupy B.
  • wyroby z kwiatów czarnego bzu mają właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne, uszczelniają także naczynia krwionośne i wzmacniają naczynia włosowate, działają moczopędnie
  • stosowane są także w przeziębieniu i infekcjach dróg oddechowych, gorączce
  • wzmacniają układ odpornościowy, i co ciekawe, są czasem stosowane przy katarze siennym (chociaż ja nie zauważyłam żadnej poprawy, piję ten napój głównie ze względu na to, że jest bardzo smaczny i zdrowy)


Suszenie kwiatów czarnego bzu

Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości kwiatów czarnego bzu w innej formie niż syrop, to polecam też suszenie. Kwiaty można suszyć na słońcu lub w piekarniku w temperaturze ok 30 stopni. Wysuszone kwiaty można przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach i używać jako tradycyjny napar lub herbatkę (łyżeczka na szklankę wrzątku).


Alergia na czarny bez

Kwiaty  i owoce czarnego bzu mogą niestety uczulać. Uczulenie na pyłek czarnego bzu występuje dość rzadko, ale jeśli obserwowałeś w przeszłości niepokojące objawy podczas przebywania w pobliżu krzewów czarnego bzu lepiej zrezygnować z napoju. Za uczulające uznaje się białko Sam n 1 o masie cząsteczkowej 33.2 kDa. Objawy obejmują głównie katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek czy duszność. W przypadku alergii pokarmowej objawy mogą być oczywiście inne i obejmować m.in. wysypkę lub nawet wstrząs alergiczni. Alergicy powinni być ostrożni przy wprowadzaniu wszelkich nowych produktów do diety.

Czarny bez jest rośliną leczniczą, dlatego jego stosowanie np. u kobiet w ciąży lub u małych dzieci najlepiej skonsultować wcześniej z lekarzem.

czarny bez właściwości


Czy można kupić gotowy syrop z kwiatów czarnego bzu?

Jak widać przygotowanie syropu z kwiatów czarnego bzu jest bardzo proste. Jeśli jednak wolisz gotowe rozwiązania to można kupić gotowy syrop z kwiatów czarnego bzu np. TUTAJ.

czarny bez



Warto przeczytać też o syropie klonowym - wartościowym zamienniku cukru.


author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

2 komentarze

  1. Robię podobnie taki syrop z kwiatów czarnego bzu. Uwielbiam ten charakterystyczny smak.

    OdpowiedzUsuń
  2. A dżem truskawkowy z kwiatkami czarnego bzu jest przepyszny;) tak jak sok!

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no