-->
.
no
no

Jak wybrać krem na AZS?

5 komentarzy
Jak wybrać krem na AZS?

Atopowe zapalenie skóry (nazywane także egzemą) to problem nie tylko u niemowląt i dzieci, ale także u dorosłych. 

Przebieg i objawy są zwykle dość charakterystyczne i zależne m.in. od wieku danej osoby i rodzaju alergii. U najmłodszych zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy i skórze głowy, ale też na nogach, brzuszku i pleckach. U starszaków przebieg egzemy się zmienia i zaczerwienienia i świąd pojawiają się zwykle w zgięciach kolan, łokci i na nadgarstkach. U dorosłych mogą występować zmiany skórne umiejscowione podobnie jak u dzieci, ale często też na skórze dłoni, czasem też jako swędzące plamy w różnych miejscach ciała. Największym problemem w przebiegu AZS jest bardzo uporczywy świąd, któremu szczególnie u dzieci towarzyszy silne rozdrażnienie, dlatego rodzice atopików próbują wszystkich metod mogących ulżyć swojemu dziecku.

Metody leczenia AZS są obecnie coraz skuteczniejsze

Metody leczenia atopowego zapalenia skory (AZS) są zależne od przyczyny (zwykle unikanie kontaktu z alergenem), stosowanie leków przeciwalergicznych oraz maści/kremów na receptę zapisanych przez lekarza (zwykle są to preparaty na bazie glikokortykosteroidów lub inhibitorów kalcyneuryny), czasem dodatkowo inne formy terapii np. mokre opatrunki. Leczenie w większości przypadkach przynosi choremu dużą ulgę i likwiduje świąd, co jest ważne szczególnie u dzieci, dla których swędząca skóra, ciągłe drapanie i rozdrażnienie utrudnia swobodną zabawę i prawidłowy rozwój.

Niezależnie od stosowania leków konieczne jest właściwe dbanie o chorą skórę - specjalistyczna pielęgnacja odpowiednio nawilża i natłuszcza skórę atopików, przynosi ulgę i łagodzenie świądu. 

Czym smarować skórę przy AZS?

Sucha skóra alergików to prawdziwy problem, potrafi swędzieć nawet jeśli akurat choroba jest wyciszona. Dlatego producenci prześcigają się w pomysłach na tworzenie kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej, zarówno u niemowląt jak i u dorosłych. W każdej aptece znajdziecie przynajmniej jedną półkę (a częściej całą ściankę) z kremami przeznaczonymi dla alergików i atopików. Ponieważ problem AZS i skóry alergicznej jest coraz powszechniejszy, takich "specjalnych" kosmetyków na egzemę pojawia się coraz więcej, ale składy wielu z nich pozostawiają wiele do życzenia. Niestety wiele z tych kremów, mimo ze nawilża i natłuszcza skórę, zawiera szereg składników, które nie są korzystne dla wrażliwej skóry i zamiast pomagać, mogą pogarszać stan skóry. Dlatego nawet skład tego typu preparatów (nawet popularnych marek uznawanych za "hipoalergiczne") trzeba dokładnie czytać i starannie dobierać wszystkie kosmetyki, które mają być stosowane u dziecka lub dorosłego alergika.

Niestety na alergię nie ma złotego środka i nie ma też idealnego kremu, który świetnie sprawdzałby się u każdego alergika. To, ze jakiś krem pomógł Jasiowi, nie oznacza, że pomoże także Zosi. Trzeba każdy krem sprawdzać indywidualnie (przydatne są do tego próbki, ale niestety nie wszystkie firmy je oferują).

Szukając "tego jedynego" kremu dla siebie lub swojego dziecka alergika warto kierować się tymi wskazówkami:


  • wykluczyć kremy, które spowodowały podrażnienie, zaczerwienie lub pogorszenie stanu skóry
  • wykluczyć kremy, które zawierają składnik uczulający daną osobę (może to być np. jakiś naturalny olej, wyciąg z jakiejś rośliny lub sztuczny barwnik czy konserwant)
  • wykluczyć kremy zawierające dużo składników technologicznych, niepotrzebnych dla skóry a potencjalnie uczulających (parabeny, SLS, PEG itp) żeby unikać dodatku niepotrzebnych barwników, środków zapachowych czy niektórych konserwantów - nawet jeśli nie uczulają danej osoby, to nie są obojętne dla zdrowia skóry
  • wybierać kremy zawierające naturalne składniki natłuszczające (naturalne oleje)
  • wybierać kremy zawierające substancje dbające o utrzymanie warstwy lipidowej skóry (skóra atopików jest "wadliwa", szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej warstwy lipidowej - dlatego dobre kremy dla atopików muszą uzupełniać te lipidy)


U nas większość typowych kremów z linii popularnych emolientów nie sprawdzała się zbyt dobrze, miałam nawet wrażenie, że pogarszały stan skóry Aleksa.

Musiałam dlatego zrezygnować z gotowych rozwiązań i szukać innych sposobów pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest stosowanie naturalnych 100% olei, które nie zawierają żadnych dodatków, a dobrze chronią i natłuszczają skórę atopików. Oleje naturalne szczególnie dobrze nadają się do stosowania np. w kąpieli. Tworzą wówczas delikatną warstewkę natłuszczającą skórę.


oleje jako kosmetyk


Niestety niektóre oleje także mogą uczulać, dlatego każdy nowy kosmetyk (nawet w 100% naturalny) warto najpierw przetestować na niewielkim fragmencie skóry i sprawdzić, czy nie pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie. U nas dobrze sprawdzały się olej kokosowy do smarowania (więcej o właściwościach oleju kokosowego pisałam już wcześniej ) - najlepiej smarować go na lekko wilgotną skórę. Rzadziej do smarowania stosowałam oliwę z oliwek i olej arganowy, ale też się dobrze sprawdzały i natłuszczały. Po wielu nieudanych próbach udało mi się też znaleźć kilka kremów, które się całkiem dobrze sprawdzały (niektóre stosujemy do tej pory), a co najważniejsze, nie uczulały Aleksa. Przykładowo warto się przyjrzeć temu ciekawemu kremowi na skórę z egzemą, AZS i skłonnością do atopii , skład jest przyjazny dla skóry, fajnie nawilża i natłuszcza, a co ważne, pomaga też zmniejszać świąd.

Mam nadzieję, że uda Wam się znaleźć dobre preparaty do pielęgnacji dla Waszych dzieci. Złagodzenie świądu to największe marzenie każdego rodzica - jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby na pielęgnację skóry atopików to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu - możecie pomóc w ten sposób innym małym i dużym alergikom.

jaki krem alergia

author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

5 komentarzy

  1. Super artykuł, ale zauważyłam mały błąd. Egzema i AZS to nie to samo. Różnica polega na tym, że AZS to cecha całej skóry, a egzema to miejsce z uczuleniem. Cała skóra nie jest w egzemie. Przynajmniej tak jest u mnie. Tylko na miejsce z egzemą nakładam specjalny krem, ja teraz używam Nano one. Resztę ciała smaruje po prostu gęsty balsam. U mnie dobrze się sprawdza masło shea. Takie rozwiązanie jest tańsze niż używanie specjalnych kosmetyków na całe ciało.

    OdpowiedzUsuń
  2. My używamy całą rodziną emulsji lipikar lait, jest super dla cetu suchej, wrażliwej, ściągniętej. Czuć , że skóra długo jest nawilżona, gładziutka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też szukamy kremu na azs, dzięki bardzo przydatny tekst.

    OdpowiedzUsuń
  4. ja od pewnego czasu uzywam elodermu z apteki i przyznam szczerze, ze sie sprawdza, zwlaszza emulsja do kapieli dla malej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki AZS syna znalazłam nowe hobby. Najpierw zaczęłam interesować się składem kosmetyków (zwłaszcza na blogu Sroki), a potem kręciłam własne kremy i balsamy. Niestety mimo kilku testów, nie udało mi się stworzyć idealnego kremu, dlatego używamy gotowca - Avene XeraCalm. Przekonuje mnie brak konserwantów, krem jest zapakowany w rybkę ze specjalnym zaworkiem uniemożliwiającym wnikanie bakterii. Kiedyś gdy odlałam trochę do pudełka i zapomniałam o nim, to po ok. 5 dniach pojawił się kożuch pieśni, więc to nie ściema ;)
    W ogóle zauważyłam, że krem bez choćby odrobiny olejów mineralnych nam nie służy - ja też mam bardzo wrażliwą skórę twarzy. A stosowanie samych olejów naturalnych, nawet na wilgotną twarz, powoduje silne wysuszenie. Dlatego każdy musi znaleźć coś dla siebie, niekoniecznie to co doradza lekarz jest najlepsze.
    Michalina

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no