Ektoina - naturalny sposób na alergię

Chętnie testuję nowe, ciekawe produkty przydatne dla alergików, szczególnie jeśli zawierają naturalne składniki. Ostatnio miałam okazję zapoznać się kolejnymi produktami dedykowanymi alergikom – tym razem była to linia produktów ectoAlerg i ectoSkin, zawierające tajemniczą ektoinę. O interesujących właściwościach ektoiny słyszałam już wcześniej, ale nie miałam czasu się bliżej przyjrzeć tej substancji. Dlatego przed rozpoczęciem testów się dobrze przygotowałam i poczytałam o jej właściwościach. Publikacje naukowe oraz materiały dostarczone przez producenta okazały się bardzo obiecujące - ektoina to niezwykle ciekawa cząsteczka naturalnego pochodzenia, która wykazuje dobroczynne działanie przy różnych typach alergii.

ektoina preparaty


Czym jest ektoina?


Ektoina to cząsteczka (aminokwas), która posiada właściwości nawilżające i ochronne. Jest to naturalna substancja wytwarzana przez mikroorganizmy - ekstremofile, które, jak nazwa wskazuje, upodobały sobie bardzo niesprzyjające warunki środowiskowe - gorąca woda, wysokie ciśnienie i inne skrajne warunki fizykochemiczne - żyją one m.in. w gorących gejzerach i na pustyniach.


ektoina alergia
Ektoina ma za zadanie chronić ich komórki przed tymi szkodliwymi czynnikami środowiska, w którym bytują. Ta ochrona właściwość okazała się na tyle uniwersalna, że wykazuje stabilizujące działanie także na komórki człowieka - dzięki tym właściwościom znalazła zastosowanie m.in. w preparatach dla alergików.

Jak działa ektoina?


Dzięki swoim właściwościom ektoina nawilża i chroni błony śluzowe, zwiększa odporność skóry na działanie alergenów i szkodliwych czynników. W przypadku stosowania na skórę ektoina poprawia jej nawilżenie i ogranicza świąd, także w przebiegu AZS.

Uważa się, że swoje działanie ektoina zawdzięcza tworzeniu z wodą hydrokompleksów ektoinowych, dzięki czemu jest w stanie utworzyć nawilżającą warstwę, chroniąc jednocześnie przed utratą wody. A jak wiemy nadmierna suchość skóry czy błon śluzowych nosa jest u alergików powszechnym problemem. Komórki chronione przed odwodnieniem są bardziej stabilne, mniej przepuszczalne dla alergenów i chronione przed alergicznymi reakcjami. Dlatego uznaje się, że ektoina wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, oraz oczywiście nawilżające.


Właściwości ektoiny

Redukcja stanu zapalnego to bardzo ważny element działania preparatów dla alergików - zarówno kremów do skóry jak i preparatów do nosa czy oczu. Dlatego te właściwości przeciwzapalne ektoiny są bardzo cenione. Reakcja alergiczna to właśnie taki specyficzny stan zapalny, który powoduje łzawienie, zaczerwienienie oczu, wydzielinę i obrzęk śluzówki nosa czy też nieszczęsne atopowe zapalenie skóry, przebiegające z silnym świądem. Dla alergików istotne są też właściwości ochronne ektoiny - chroni ona komórki przed kontaktem z alergenami, co także ogranicza rozwój reakcji alergicznej i tym samym zmniejsza objawy kliniczne.

Istotne jest, że ektoina posiada pozytywne opinie wśród specjalistów z dziedziny alergologii i dermatologii np. prof. Nowickiego - “Skutkiem stosowania ektoiny jest wzrost uwodnienia skóry o 39%. W rezultacie produkty zawierające ektoinę długotrwale nawilżają skórę i poprawiają jej ogólny wygląd zmniejszając rumień, złuszczanie skóry, jej suchość i świąd. Stosowana jest także do nawilżania błon śluzowych nosa i w zespole suchego oka. Można ją stosować długotrwale i nie są znane skutki uboczne jej stosowania.”

Pozytywnie na temat ektoiny wypowiadał się także prof. Buczyłko “Ektoina jest substancją skuteczną, ponieważ działa na wczesnym etapie choroby przeciwalergicznie, przeciwzapalnie i nawilżająco.(...). Ektoina to leczenie wyprzedzające, zapobiegawcze, przywracające sprawność obronną błony śluzowej nosa”.

Warto wiedzieć też, że działanie ektoiny zostało dokładnie przebadane - i tak w badaniach wykazano m.in. następujące fakty:


  • zastosowanie ektoiny prowadzi do ograniczenia liczby komórek Langerhansa w skórze poddanej działaniu promieniowania UV (a więc czynnika szkodliwego)
  • ogranicza przeznaskórkową utratę wody, poprawia ogólny stan skóry (jej nawilżenie)
  • nie stwierdzono działań ubocznych
  • wzmacnia barierę skórną, dzięki czemu wydłuża okresy między zaostrzeniami AZS
  • chroni błony komórkowe przed szkodliwymi czynnikami


ektoina alergia

Ze względu na te niesamowite właściwości, ektoina szybko zaczęła być stosowana przez branżę farmaceutyczną i kosmetyczną w wielu produktach. Ja ostatnio testowałam produkty z ektoiną marki ectoAlerg. Wszystkie te produkty są wyrobami medycznymi, co oznacza że ich skuteczność i bezpieczeństwo została udowodniona. Testowałam 3 produkty - spray do nosa, krem i krople do oczu z ektoiną. Wszystkie trzy produkty sprawdziły się u nas bardzo dobrze, ale na mnie największe wrażenie zrobiły krople do oczu - są to jedne z lepszych kropli do oczu na jakie trafiłam (a ze względu na problemy z zespołem suchego oka stosuję ich naprawdę sporo). Zapraszam zatem do zapoznania się z moją opinią.

ectoAlerg Spray do nosa 20 ml- spray łagodzący objawy alergii - opinia


Katar mniej lub bardziej nasilony towarzyszy mi w zasadzie od dziecka. Oczywiście radzę sobie z nim na różne sposoby, tak żeby nie utrudniał mi życia, ale nawet w okresach pozornego spokoju zawsze noszę ze sobą paczkę chusteczek - ataki kichania z powodu alergii są nieprzewidywalne, ostatnio np. wracając z pracy usiadłam obok mocno wyperfumowanej pani, której perfumy najwidoczniej zawierały jakąś uczulającą mnie komponentę - atak kichania pojawił się natychmiast. Na co dzień do higieny nosa stosuję po prostu sól morską w sprayu i w razie potrzeby sterydy do nosa (głównie w okresie pylenia traw, które bardzo silnie mnie uczulają). Brakowało mi czegoś “pomiędzy” tymi dwoma preparatami, czyli czegoś co mogłabym zastosować jak mam jakiś delikatny katar, np. po krótkotrwałym kontakcie z alergenem albo tak jak teraz, gdy mam lekki katar z powodu pylących drzew. Objawy są jeszcze słabe, więc niechętnie sięgam po tabletki antyalergiczne (niestety większość z nich mnie „usypia”, nawet te najnowszej generacji) czy sterydy do nosa, które wiadomo, że nie są obojętne dla śluzówki.

EctoAlerg Spray stosowałam przed ok 2 tygodnie (2 razy dziennie) i efekt jest bardzo dobry - charakterystyczne objawy “kręcenia w nosie” ustąpiły, a co ważne, preparat dodatkowo fajnie nawilżał błonę śluzową nosa. Tak więc na pewno warto go stosować w lżejszych stanach i profilaktycznie. Dużym plusem jest też delikatny strumień “psiknięcia” - więc bez problemu można ten preparat stosować też u dziecka. Preparat nie zawiera żadnych konserwantów, skład jest bardzo prosty, ale najwyraźniej skuteczny - 2% Ektoina, woda, sól alpejska. Cena ok 20zł.



ektoina na alergię


EctoAlerg Krople do oczu 10 ml – krople łagodzące objawy alergii i efekt „suchego oka” - opinia


Moje oczy bywają zaczerwienione z powodu reakcji uczuleniowej, ale na co dzień dokucza mi dyskomfort spowodowany zespołem suchego oka, głównie z powodu pracy przy komputerze. Tak więc krople ectoAlerg stosowałam z nadzieją, że pomogą mi w tych problemach. Wkraplałam je sobie podobnie jak krople nawilżające – co kilka godzin podczas pracy przy komputerze. I faktycznie pomagają - skutecznie nawilżają, a do tego chronią przed działaniem alergenów. Po kilku dniach stosowania miałam wrażenie, że oczy mam mniej zmęczone i zniknęło uczucie ciągłego podrażnienia (które przy stosowaniu innych kropli pojawia się już po ok 2 godzinach od zakroplenia). Widać, że ektoina naprawdę posiada właściwości nawilżające - stosowałam już wiele różnych kropli nawilżających dostępnych na rynku, a te sprawdziły się pod tym względem wyjątkowo dobrze. Oprócz nawilżania działają też przeciwalergicznie - więc jak dla mnie to zestaw idealny :)

Skład - 2% Ektoina, woda, chlorek sodu, hydroksyetyloceluloza i bufor cytrynianowy. Cena ok 20zł.

ectoSkin P7 krem z Ektoiną 30 ml- krem łagodzący objawy AZS - opinia


Krem stosowałam głównie u Aleksa, akurat miał szorstkie nadgarstki, lekko zaróżowione, po tym jak zjadł drożdżówkę o bliżej nieokreślonym składzie, ale sądząc po objawach była prawdopodobnie z mlekiem. Normalnie jak zdarzy mu się zjeść coś z mlekiem, to takie zmiany utrzymują się co najmniej kilka dni, zdarza się że muszę stosować maść ze sterydem, bo się to zaognia i zaczyna go bardzo swędzieć, on zaczyna się drapać i potem to już jest rozdrapane i robi się poważniejszy problem. Więc tym razem też byłam przygotowana na taki scenariusz i konieczność posmarowania sterydem, ale zdecydowałam się najpierw spróbować ektoiny. Smarowałam mu nadgarstki 3 razy dziennie przez 3 dni i zmiany się nie nasiliły i zaczęły blednąć, dodatkowo Aleks się praktycznie nie drapał. Tak więc efekt był naprawdę bardzo dobry, a co ważniejsze udało się opanować sytuację bez sterydu, którego użycie staram się ograniczać do absolutnego minimum. Krem ectoSkin zdaniem producenta łagodzi świąd i zmniejsza rumień - i faktycznie te obietnice w naszym przypadku zostały spełnione. Dodatkowo też bardzo fajnie nawilża - to sprawdzałam też na skórze Aleksa, miejsca, w których miał suchą skórę smarowałam kremem i efekt nawilżenia był bardzo szybki i utrzymywał się prawie cały dzień. Co ważne, nie wystąpiły też żadne objawy uczulenia czy podrażnienia, a to jest częsty problem nawet w przypadku specjalistycznych kosmetyków dla alergików. Na plus jest też wydajność - co prawda nie stosuję tego kremu na duże powierzchnie, ale krem ma lekką konsystencję i wystarczy jego niewielka ilość. Taki krem idealnie się sprawdza właśnie do bardziej wrażliwych miejsc, gdzie często pojawiają się zmiany skórne, czyli np. u Aleksa są to nadgarstki, ale u innych dzieci mogą to być zgięcia łokci, skóra na szyi, wokół ust i inne typowe miejsca występowania AZS. Stosowanie tego kremu na co dzień może według mnie zmniejszyć wrażliwość skóry w tych miejscach, dlatego zamierzam smarować nadgarstki Aleksa codziennie, liczę że wtedy jeszcze bardziej ograniczymy stosowanie maści ze sterydem (obecnie zdarza się to naprawdę rzadko, w ostatnim roku dosłownie kilka razy była potrzebna, właśnie po zjedzeniu czegoś zawierającego mleko krowie). Na plus jest też opakowanie - pompka, która uniemożliwia wnikanie powietrzu do wnętrza opakowania, dzięki czemu krem nie ulega żadnemu zanieczyszczeniu.

Skład: zgodnie z INCI: Ektoina 7%, Aqua, Hydrogenated Lecithin, Ceramide-3, Squalane, Olea Eurpaea Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Butyrospermum parkii butter, Oryza Sativa (Rice) Bran Cera, Carbomer, Xanthan Gum, Sodium Carbomer, Caediospermum Halicacabum Flower/leaf/Vine Extract, Glycine, Alanine, Pentylene Glycol, Hydroxyethylcellulose, Glycerine, Hydroxyphenyl Propamidobenzoic Acid

Cena ok 32zł.

ektoina preparaty


Muszę też przy okazji pogratulować producentowi bardzo fajnego hasła reklamowego dla tych produktów - “Mądrość natury, siła nauki” - podoba mi się ta filozofia, bo na rynku jest bardzo dużo produktów naturalnych, których działanie niestety nie jest poparte żadnymi dowodami. A przecież nie wszystko co jest naturalne, jest skuteczne i bezpieczne dla naszego organizmu. Dlatego zanim zastosujecie jakiś nowy “naturalny” preparat najpierw poczytajcie o jego składnikach - czy rzeczywiście mają szansę Wam pomóc i czy są jakiekolwiek badania potwierdzające ich skuteczność i bezpieczeństwo.


Wszystkie wymienione produkty można kupić w sklepie internetowym.

Kopie badań i grafiki – za zgodą dystrybutora linii ectoAlerg i ectoSkin

Testy alergiczne u dzieci

Każdy rodzic chciałby szybko i skutecznie zdiagnozować alergię u swojego dziecka. Niestety nie zawsze jest to proste, nie wszystkie testy na alergię są przydatne i miarodajne u dzieci. Szczególnie dużo trudności występuje w przypadku diagnostyki alergii pokarmowej. Różne rodzaje testów alergiczne stosowanych u dzieci to np. testy alergiczne z krwi, testy naskórkowe, płatkowe - trzeba poznać je lepiej, żeby wiedzieć jak przygotować dziecko do różnego rodzaju testów. Zobacz, jakie są rodzaje testów alergicznych stosowanych u dzieci.


Jak wyglądają testy alergiczne u dzieci

Lekarze dysponują różnymi rodzajami testów, które można wykonać u dzieci. Oprócz tradycyjnej medycyny dostępne są także różne testy medycyny "alternatywnej" których skuteczność nie jest potwierdzona naukowa.Wykonanie testów alergicznych u dziecka zależy też od wieku dziecka - nie u każdego dziecka wszystkie rodzaje testów mają sens, czasem trzeba z diagnostyką alergii poczekać do ok 2-3 roku życia. Wybór testów najlepiej skonsultować z doświadczonym lekarzem alergologiem.

Rodzaje testów alergicznych u dzieci


testy na alergię u dziecka

Badanie całkowitego stężenia IgE 

Jest to podstawowe badanie wykonywane często na początku diagnostyki, przy podejrzeniu alergii u dziecka. Do tego badania konieczne jest pobranie krwi, można je wykonać także podczas rutynowej morfologii. Wysokie IgE całkowite może wskazywać na alergię. Bardzo podwyższone IgE całkowite występuje często przy atopii, jest czynnikiem wskazującym na alergię, która w przyszłości prawdopodobnie zmieni się w alergię wziewną, często występuje przy atopowym zapaleniu skóry, astmie.

Testy alergiczne z krwi u dzieci

Są to testy określające poziom specyficznych IgE wobec alergenów (tzw “testy alergiczne z krwi”). Są bardzo dokładne i popularne, można je wykonywać także u małych dzieci. Są zalecane zwykle u dzieci poniżej 3 roku życia, ale u starszych dzieci i dorosłych także są miarodajne. Można je wykonywać zarówno w przypadku alergii pokarmowej i wziewnej. Testy wymaga tylko pobrania krwi, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, zazwyczaj nie jest wymagane tez odstawienie leków przeciwalergicznych przed testem.
Ja wykonywałam te testy u Aleksa i u siebie, w obu przypadkach się dobrze sprawdziły i pokazały uczulające nas alergeny. Niestety w przypadku alergii IgE niezależnej skuteczność tych testów będzie znikoma lub żadna, ale jeśli wynik będzie "zero" nie będzie to oznaczać, że dziecko nie ma alergii na dany składnik. Przeczytaj cały artykuł o testach alergicznych z krwi u dzieci.

Testy skórne (prick), testy punktowe u dzieci

Takie testy punktowe lekarze wykonują zazwyczaj dopiero u kilkulatków i są najbardziej wiarygodne w przypadku alergenów wziewnych. U młodszych dzieci wyniki mogą być niemiarodajne - skóra niemowląt i małych dzieci jest niezwykle wrażliwa i może nadmiernie reagować na alergeny, powodując trudności w interpretacji wyniku. Poza tym malutkie dzieci nie są w stanie spokojnie posiedzieć 15-20 minut, a tyle czasu jest potrzebne od momentu nałożenia testów do momentu ich odczytu. Testy skórne polegają na nałożeniu kropli zawiesiny zawierającej testowany alergen na skórę przedramienia lub pleców. Sam powoduje lekki dyskomfort - wymaga wykonania kilku-kilkunastu drobniutkich nakłuć naskórka, jest to bardzo delikatne "drapnięcie" jednak nieprzyjemne dla dziecka. Nałożone kropelki alergenów powodują silny świąd i małym dzieciom bardzo trudno powstrzymać się przed drapaniem. Wynik testów polega na zmierzeniu wielkości bąbla (odczynu alergicznego) jaki pojawia się na skórze w miejscu kontaktu z alergenem. Wszystko to sprawia, że u maluszków częściej stosuje się testy z krwi niż testy skórne. Warto pamiętać, że przed testami skórnymi trzeba odstawić leki przeciwhistaminowe i maści zawierające sterydy na 7-14 dni - o szczegóły trzeba zapytać lekarza.

Testy skórne natywne (prick-by-prick) u dzieci

Jest to odmiana testów skórnych, tylko zamiast standaryzowanej zawiesiny alergenów na skórę nagłada się fragmenty potencjalnych alergenów np. odrobina zmiksowanej surowej marchewki lub innych warzyw, owoców, kasz i wszelkich innych alergeów, które da się umieścić na skórze. Te testy stosuje zwykle się w przypadku, gdy brak jest danych standaryzowanych alergenów lub gdy chcemy sprawdzić konkretny alergen z własnego domu.

Testy naskórkowe (testy płatkowe) u dzieci

Te testy są stosowane przy alergii opóźnionej i kontaktowej, standardowo przy podejrzeniu alergii na środki chemiczne, składniki kosmetyków i metale, ale niektórzy lekarze stosują je przy alergii pokarmowej. Polegają na naklejaniu plastrów z alergenami na okres 48 godzin a następnie obserwowanie reakcji, jaka pojawi się na skórze po 48 i 72h. Plastry są zwykle naklejane na plecach. U małych dzieci takie testy wykonuje się zwykle w szpitalu. Tutaj jest więcej informacji o testach płatkowych.

Testy prowokacyjne alergiczne u dzieci

Dość często stosowane przy alergii pokarmowej, uznawane są za najbardziej miarodajne. Takie testy wykonuje się pod okiem lekarza, często w warunkach szpitalnych. Polegają one na podaniu produktu, który uznawany jest za potencjalny alergen i obserwowaniu reakcji u dziecka. 

Jeśli pojawia się nagła reakcja alergiczna lub opóźniona np. wysypka lub biegunka to wszystko jest dokładnie notowane przez opiekuna dziecka lub personel medyczny.

Jeśli po wykluczeniu danego alergenu z diety nastąpi poprawa, a po ponownym podaniu alergenu znowu wystąpią objawy, uznaje się że dany produkt jest alergenem. Testy prowokacyjne u dzieci, u których reakcje są bardzo gwałtowne (reakcja anafilaktyczna) powinny być przeprowadzane tylko w warunkach szpitalnych, dzięki temu w razie wystąpienia takiej reakcji jest szansa na uratowanie dziecka. Tego typu testy wykonuje się zwykle w przypadku popularnych alergenów jak mleko, jaja czy orzechy, także żeby sprawdzić czy alergia się wyciszyła.

Metody alternatywne (np. biorezonans) 

Ja niezbyt wierzę w te metody, ale niektórzy rodzice się na nie decydują wykonywać takie testy. (osobiście nie wierzę zbytnio w tego typu badania, ale dla porządku je tu wymieniłam i postaram się mimo wszystko obiektywnie je omówić przy kolejnych postach)

Jak przygotować dziecko do testów alergicznych

W zależności od rodzajów testów przygotowanie będzie inne. 

Przede wszystkim trzeba zastosować się do zaleceń lekarza odnośnie stosowania lub odstawienia leków przed testami na alergię.

Jeśli dziecko jest starsze trzeba mu wcześniej wytłumaczyć co dokładnie go czeka, dzięki  czemu będzie ono mniej zestresowane testami. W przypadku testów skórnych skóra powinna być czysta, ale nie smarować żadnymi kosmetykami.

Jak zdiagnozować alergię u dziecka?

Czasem potrzebne jest wykonanie kilka rodzajów testów, czasem wystarczy jeden. W wielu przypadkach alergen można też wykryć po prostu obserwując reakcje dziecka - jeśli np. zawsze kicha przy kocie u znajomych, ryzyko że ma alergię na sierść kota jest dość duże. Diagnostyka alergii u dzieci wymaga na pewno dużo cierpliwości od rodziców - czasem testy nic nie wykazują, a dziecko ma objawy alergii. Wtedy trzeba skupić się na łagodzeniu objawów oraz dokładnej obserwacji -najlepiej prowadzić dokładny zeszyt i wszystko zapisywać. Wykrycie alergenów jest niezmiernie istotne pozwala bowiem na skuteczne leczenie - dietę eliminacyjną i unikanie uczulających alergenów, dzięki czemu przebieg alergii będzie łagodniejszy dla dziecka.

testy na alergię u małych dzieci

Jeśli Wasze dziecko miało wykonywane któreś z wymienionych testów i chcielibyście podzielić się doświadczeniami z innymi rodzicami napiszcie proszę w komentarzach!