Zbliżający się grudzień to czas stopniowych przygotowań do świąt, zarówno w domu jak i w szkole czy przedszkolu. Nieśmiało będą pojawiać się świąteczne dekoracje, a dzieci coraz intensywniej będą myśleć o św Mikołaju. Żeby umilić im ten czas oczekiwań bardzo przyjemną grudniową tradycją jest odliczanie dni do Gwiazdki z kalendarzem adwentowym. Dla małych alergików warto wybrać mniej typowy kalendarz adwentowy. Przedstawiam Wam kilka ciekawych propozycji :)
Kalendarz adwentowy DIY - według mnie najlepsza wersja.
Najlepiej zacząć już teraz - żeby dziecko miało niespodziankę kalendarz trzeba umieścić w widocznym miejscu w nocy 30 listopada. W internecie znajdziecie masę świetnych pomysłów (szczególnie na Pinterest).W zależności od Waszych uzdolnień możecie wybrać opcje o różnych poziomach trudności.
Jak zrobić kalendarz adwentowy?
Potrzebne będą: 24 małe nieprzezroczyste torebeczki (wersja zaawansowana - torebki własnoręcznie uszyte :), 24 naklejki z numerkami (lub własnoręcznie wykonane numerki) , sznurek, wstążki, małe ozdoby z akcentem świątecznym i jakaś “baza” do której przymocujecie te prezenciki np. ładna gałąź, duży kawałek kartonu, ładny drewniany wieszak, gruby sznur, szczypce itp.
Prezenciki pakujemy w torebeczki lub w ozdobny papier, znakujemy każdy prezencik numerkiem i przyczepiamy do naszej bazy, ozdabiamy wedle uznania :) Gotowe.
Koszt może wynosić w zasadzie od 0zł, jeśli wykorzystacie to co macie w domu, a do prezencików włożycie np. drobne zabaweczki wymienione ze znajomymi, a górnej granicy w zasadzie nie ma - jeśli do każdego prezenciku włożycie małą sztabkę złota to cena kalendarza na pewno pójdzie w górę ;-)
Koszt może wynosić w zasadzie od 0zł, jeśli wykorzystacie to co macie w domu, a do prezencików włożycie np. drobne zabaweczki wymienione ze znajomymi, a górnej granicy w zasadzie nie ma - jeśli do każdego prezenciku włożycie małą sztabkę złota to cena kalendarza na pewno pójdzie w górę ;-)
Co włożyć do kalendarza adwentowego?
Największą frajdą będzie oczywiście wybór 24 drobnych upominków dla dziecka - i uwaga - wcale nie muszą to być zabawki czy słodycze. Ja do kilku torebeczek włożyłam też ciekawe i przyjemne zadania o tematyce świątecznej, które możemy wykonać razem z dzieckiem np. zbuduj z klocków choinkę, zrób kartkę świąteczną dla kuzynki z innego kraju, pomóż upiec pierniczki itp. Oprócz zabaweczek i karteczek można włożyć też trochę “bezpiecznych” słodyczy bez alergenów - takie ogólnie dostępne, niezbyt zdrowe, ale niezawierające mleka, jajek czy orzechów to oczywiście żelki różnego rodzaju, gumy typu mamba, galaretki (są np. takie pakowane w osobne torebeczki, niestety nie pamiętam nazwy producenta). Oczywiście nawet w przypadku pozornie “bezpiecznych” produktów zawsze czytaj skład!
Kalendarze adwentowe ze sklepu - bez alergenów :)
Zamiast robić kalendarz, można oczywiście kupić gotowy dopasowany do zainteresowań dziecka. Producenci dbają, żeby wybór tego typu prezentów był bardzo duży. Niektóre z tych pomysłów są jednak całkiem fajne i mają walory edukacyjne.Kalendarz adwentowy LEGO - książeczka
Codziennie otwiera się jedno okienko, to jest okazją do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem - czytanie ciekawej historii a potem wspólne układanie układanki - zimowej scenki 3D. W zestawie jest też figurka św Mikołaja :)
Cena ok 35 zł Do kupienia TUTAJ.
Uroczy kalendarz adwentowy Meri Meri z leśnymi zwierzątkami
Mnie osobiście bardzo by ucieszył taki kalendarz :) Zawiera 24 urocze drewniane figurki leśnych zwierzątek…Prezent raczej dla starszych dzieci lub miłośników przyrody. Aleks jednak jeszcze jest na etapie bardziej klasycznych zabawek jak klocki, samochody i pociągi. Ale jest naprawdę cudny, dlatego zdecydowałam się go uwzględnić w moim zestawieniu.Cena ok 110zł, do kupienia TUTAJ.
Kalendarz adwentowy Psi Patrol
Bajka Psi Patrol jest wciąż bardzo popularna, szczególnie u młodszych dzieciaków. Zresztą ja sama lubię te urocze psiaki ;-) Fanów Psiego Patrolu na pewno by ucieszył taki kalendarz, gdzie codziennie znajdują upominek związany ze swoimi ulubieńcami. Zestaw oczywiście zawiera 24 małe prezenciki, a wśród nich figurki małych bohaterów.
Cena ok 120zł, Kalendarz Psi Patrol można zamówić TUTAJ.
Kalendarz adwentowy - książeczka
Niedrogi kalendarz, może być też uzupełnieniem innego kalendarza. W tej książeczce znajdziecie ciekawe i nieskompliwane projekty z instrukcjami jak wykonać fajne dekoracje świąteczne itp. Cena ok 20złDo zamówienia TUTAJ.
Kalendarze adwentowe ze słodyczami
Niestety te powszechnie dostępne kalendarze z otwieranymi okienkami i czekoladkami nie są dobrym wyborem dla alergików. Nawet jeśli ktoś nie ma uczulenia na kakao, to jednak skład tych czekoladek jest zazwyczaj wątpliwej jakości, niemal zawsze też zawierają mleko i “mogą zawierać” różnego rodzaju orzechy, w większości przypadku alergików nie będą bezpiecznym pomysłem. Jest za to dostępny kalendarz Haribo, który zawiera różnego rodzaju żelki i gumy typu mamba. Nie jest to może najzdrowszy pomysł, ale przynajmniej nie zawiera większości alergenów (trzeba przeczytać skład, ja osobiście nie widziałam tego opakowania, tylko trafiłam na nie w internecie).A Wasze dzieciaki jakie dostaną kalendarze adwentowe? :)
Przy okazji przypominam też o możliwości zamówienia spersonalizowanego video od św Mikołaja - niesamowita niespodzianka dla każdego dziecka :) Takie video można zamówić TUTAJ. Koszt 28,99zł.
Świetny pomysł z samodzielnie zrobionym kalendarzem. Niesamowita radosc i kreatywność. Ciekawa jestem tych leśnych zwierzątek. (uklada się je i maluje?) Ja natomiast przygotowałam prezentownik dla alergików. Niestety znalezc prezent dla nadwrazliwcow nie jest latwo, zwłaszcza kiedy tak wiele rzeczy uczula. Pozdrawiam ;)
OdpowiedzUsuń