Dlaczego warto brać udział w badaniach klinicznych?
Oczywiście ze względu na wkład w postęp medycyny. Ale z punktu widzenia pacjenta największą korzyścią udziału w takim badaniu jest możliwość wykonania bezpłatnych, często bardzo specjalistycznych badań na koszt sponsora, osoba która bierze udział w badaniu nie ponosi żadnych kosztów (zazwyczaj otrzymuje także zwrot kosztów dojazdu do ośrodka). Przed rozpoczęciem badania lekarz szczegółowo omawia z pacjentem warunki udziału w badaniu, wyjaśnia niejasności, omawia z pacjentem ideę i cel badania klinicznego. Mnie oczywiście najbardziej interesują badania kliniczne związane z alergią czy AZS i wiem, że naukowcy stale pracują nad wprowadzeniem nowych skutecznych metod leczenia tych chorób.
Czy są jakieś zagrożenia?
Warto wiedzieć, że procedury badań oraz sposoby monitorowania ich efektów są planowane z wyprzedzeniem przez zespoły naukowców, według ściśle określonych zasad. Każdy pacjent jest badany i regularnie monitorowany podczas takich badań. Jak przy wszystkich lekach, także przy nowych mogą wystąpić działania niepożądane. Ale do badań nie są dopuszczane leki, których ryzyko stosowania może być większe niż korzyści. Czyli np. jeśli wprowadzany jest nowy lek na raka, a jego skutkiem ubocznym są np. częste bóle głowy i wymioty, to nie są to poważne skutki uboczne, biorąc pod uwagę ogromną korzyść dla pacjenta, jaką jest wyleczenie raka. Jednak gdyby podobne objawy występowały przykładowo po podaniu leku przeciwbólowego, to te skutki uboczne byłyby uznane za dyskwalifikujące, bo na rynku dostępnych jest już wiele leków przeciwbólowych o mniejszych skutkach ubocznych. Dlatego każdy lek zanim zostanie dopuszczony do badań klinicznych podlega szczegółowej ocenie przez ekspertów z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Niezależną Komisję Bioetyczną i Ministerstwo Zdrowia. Instytucje te oceniają bezpieczeństwo i celowość badania. Warto też pamiętać, że biorąc udział w badaniach pacjent nie podpisuje żadnego “cyrografu” - może w każdej chwili się wycofać z badań bez żadnych konsekwencji.
Dzięki badaniom klinicznym są możliwe poszukiwania nowych, skutecznych i bezpiecznych sposobów leczenia.
Nie da się wymyślić i wprowadzić do sprzedaży leku, którego bezpieczeństwo i skuteczność nie będzie potwierdzona! Dlatego badania kliniczne są tak ważne dla rozwoju medycyny.
Ile osób bierze udział w takich badaniach klinicznych?
Badania kliniczne są zwykle prowadzone jednocześnie w wielu ośrodkach medycznych na całym świecie. W jednym badaniu klinicznym bierze zazwyczaj udział od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy pacjentów na całym świecie, a w różnych programach badawczych na całym świecie w badania kliniczne zaangażowane są miliony pacjentów.
Badania kliniczne dla osób z AZS
Istnieją ośrodki, które prowadzą badania także w przypadku chorób skóry np. AZS lub łuszczycy. Niestety te problemy wciąż dotyczą milionów ludzi na świecie, w tym wielu dzieci, a objawy są bardzo uciążliwe. Ja na szczęście objawy AZS mam już tylko sporadycznie, ale wciąż aktywnie szukam ciekawych informacji o nowych metodach leczenia i odkryciach naukowców.
Ostatnio otrzymałam informację, że w Centrum Medycznym Synexus prowadzone są bezpłatne konsultacje dermatologiczne dla dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry i dodatkowo zainteresowane osoby mogą mieć możliwość wzięcia udziału w badaniu klinicznym. Ośrodek Synexus niewątpliwie jest godny zaufania, co roku bierze tam udział w badaniach kilka tysięcy osób. Te konsultacje dermatologiczne prowadzone są w kilku dużych miastach Polski - myślę że warto skorzystać z takiej możliwości.
Aktualnie placówki Synexus prowadzą bezpłatne konsultacje dermatologiczne dla osób zainteresowanych nowymi możliwościami terapeutycznymi w ramach badań klinicznych w atopowym zapaleniu skóry u dorosłych, dzieci i młodzieży. Konsultacje prowadzone są w:
- Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu: dorośli i dzieci w wieku 12-18 lat
- Warszawie – dzieci w wieku 12-18 lat
Szczegóły: 22 223 37 19 lub po wypełnieniu formularza na stronie: https://www.przychodniasynexus.pl/badania-kontrolne/dermatologia/atopowe-zapalenie-skory/
Badania w ośrodku prowadzone są oczywiście zgodnie z wymogami i przepisami standardów międzynarodowych, z bezwzględnym przestrzeganiem zasad Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP – Good Clinical Practice). Odezwijcie się do Synexus, może akurat Ty lub Twoje dziecko będzie mogło wziąć udział w tym badaniu.
Brał ktoś z Was kiedyś udział w badaniach klinicznych? Bardzo jestem ciekawa Waszej opinii - dajcie znać w komentarzach.
Wdrożenie leku na rynek to mnóstwo badań, dokumentacji i co najmniej kilka lat czekania. Z jednej strony jest to strasznie długo, z drugiej mamy pewność, że lek został przebadany pod każdym kątem.
OdpowiedzUsuńBadania kliniczne to bardzo skomplikowany proces. Jednak kiedy biorę jakiś lek, to chcę mieć pewność, że działa tak jak zapewnia producent. Niestety badania są bardzo czasochłonne, chociaż nowych leków pojawia się coraz więcej.
OdpowiedzUsuńDobrze jest mieć sprawdzonego alergologa. Z córką chodzę do http://medicusclinic.pl/ od kiedy okazało się, że ma alergię. Tragedią jest to, że praktycznie przez 9 miesięcy w roku musi zmagać się z alergią, więc odpowiednia opieka medyczna jest w tym przypadku niezbędna
OdpowiedzUsuń