Placuszki dla alergika, ryżowo-cukiniowe, z produktem zbożowym Sinlac, bez mleka, jajek i glutenu.

Delikatne placki bez mleka, jajek i glutenu - idealne dla małych alergików, a po odpowiednim przyprawieniu świetnie się sprawdzą też dla starszych i osób na diecie lekkostrawnej. Doskonale wiecie, że gotowanie dla alergika wymaga poświęcenia większej ilości czasu niż na przygotowanie tradycyjnych potraw. Szczególnie na początku - ciągle się coś nie udaje, ciągle coś przywiera, trzeba się uczyć nowych technik, używać zamienników. A większość przepisów dla alergików jakie znajdowałam była bardzo skomplikowana, z listą składników którą ciężko było kupić w przeciętnym sklepie. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami sposobem na super proste pieczone placki dla alergika, których przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę, a efekt jest bardzo smakowity.

Placuszki ryżowo-cukiniowe z produktem zbożowym Sinlac

placki z cukinią bez mleka, jajek i glutenu

Najprostsze placuszki dla alergika


Składniki:
  • szklanka ugotowanego ryżu
  • szklanka Sinlac bez cukru
  • szklanka drobno startej cukinii
  • 1 łyżka oliwy
  • ewentualnie ulubione przyprawy do smaku
Sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzać do 180 C. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, konsystencja powinna być taka, żeby dało się z niej formować zwarte “kotleciki”. W razie potrzeby można dodać więcej produktu zbożowego Sinlac. Z masy formować niewielkie placki o grubości ok. 1 cm i ułożyć na papierze do pieczenia. Piec ok. 15 minut w 180 C. Można też usmażyć na patelni, chociaż ja wolę pieczone.


Ten przepis można dowolnie modyfikować, np. zamiast cukinii można dodać starte jabłko lub dynię. Zamiast ugotowanego ryżu można użyć, np. ugotowaną kaszę jaglaną.
Ciekawych przepisów z kaszkami Sinlac możecie szukać też tutaj: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/przepisy-dla-dzieci-z-nestle-sinlac  

Nowy Sinlac i Sinlac bez cukru - recenzja.

Są takie momenty w życiu matki alergika, gdy potrzebuje przygotować dziecku coś szybkiego i jednocześnie pełnowartościowego. Niestety większość dostępnych na rynku kaszek bezmlecznych nie jest pełnowartościowa, tzn. wymaga dodania do kaszki mleka (modyfikowanego lub zwykłego), żeby zapewnić odpowiednią podaż białka, węglowodanów i minerałów. Dlatego ktoś, kto wymyślił pełnowartościowy produkt zbożowy, do którego wystarczy dodać wodę (bez mleka, soi i glutenu) powinien dostać Nobla - i jedną z takich kaszek dla alergików jest właśnie Sinlac. 

Swoją “pełnowartościowość” Sinlac zawdzięcza dodatkowi chleba świętojańskiego, jest to bardzo rzadko uczulający składnik, który stanowi idealne źródło białka dla alergików. Chleb świętojański to roślina strączkowa naturalnie wolna od glutenu, będąca źródłem białka i niezbędnych składników mineralnych. Otrzymywana z niego pożywna mączka jest bogatym źródłem wysokiej jakości białka oraz składników mineralnych, m.in. wapnia i żelaza. Oprócz tego produkt zbożowy został wzbogacony o szereg witamin i minerałów m.in. witaminę D, A, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, jod, cynk. Podoba mi się też dodatek bakterii probiotycznych Bifidobacterium lactis BL - dobrych bakterii jest zdecydowanie za mało w standardowej diecie małych alergików. Bazą Sinlaca jest ryż, który ma tę zaletę, że jest naturalnie lekkostrawny, bezglutenowy i rzadko uczula (chociaż jak wiadomo, każdy składnik pokarmowy może wywołać uczulenie, dlatego zawsze należy obserwować dziecko przy wprowadzaniu nowych pokarmów).


Nowy Sinlac


Problemy przy diecie eliminacyjnej

Komponowanie diety małego alergika na diecie eliminacyjnej jest dość trudne, bo zwykle wykluczone są takie wartościowe składniki jadłospisu jak jaja, mleko, nabiał, a często też wiele innych produktów jak orzechy, ryby, niektóre zboża, owoce czy warzywa. Dlatego rodzice małych alergików mogą borykać się z takimi problemami jak niedobory witamin i składników mineralnych, zaburzenia wzrostu i przyrostu masy ciała dziecka, czy monotonna dieta. Żeby zadbać o pełnowartościową dietę dziecka, rodzice muszą nie tylko pamiętać o eliminowaniu uczulających składników, ale też, co bardzo ważne, o zastępowaniu ich wartościowymi zamiennikami. Przykładowo zamiast kaszki na mleku nie wystarczy podać zwykłej kaszki bez mleka - nie zapewnia ona bowiem odpowiedniej podaży białka czy wapnia. Wtedy te składniki trzeba podać dziecku w innej postaci, np. białko z mięsa, ryb, a wapń ze źródeł roślinnych (dużo wapnia zawierają, np. suszone morele, figi, mak).


dieta alergika

Sinlac uzupełnia dietę alergika o pełnowartościowy posiłek

Gdy Aleks był młodszy i uczulony “praktycznie na wszystko”, spędzałam masę czasu w kuchni gotując różnego rodzaju skomplikowane dania bez alergenów, tak żeby nie jadł w kółko tego samego. Wiadomo, że małe dziecko musi otrzymywać urozmaicone posiłki, przyzwyczajać się do różnych smaków i struktur - zupki warzywne, obiadki z kaszą, mięsem, warzywami, desery z kaszą i owocami, placuszki, kotleciki, makarony itp. Ale każdy potrzebuje trochę odpocząć i nie będziesz złą matką, jeśli na kolację lub śniadanie podasz gotową kaszkę zamiast bardziej pracochłonnego dania. Sinlac jest prosty w przygotowaniu, wystarczy dodać przegotowaną wodę i gotowe - alergik najedzony pełnowartościowym posiłkiem, a czas zaoszczędzony na gotowaniu można poświęcić na zabawę z dzieckiem lub poczytanie książki.

Sinlac może być stosowany nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych na diecie eliminacyjnej, np. mam karmiących piersią dziecko z nietolerancją pokarmową (to jest naprawdę ważny temat, bo wiele mam karmiących na diecie eliminacyjnej ma problemy ze skomponowaniem dla siebie wartościowych posiłków).

Nowy skład Sinlac


Wiem, że Sinlac jest chętnie stosowany przez wiele mam alergików ze względu na to, że jest pełnowartościowy i szybki w przygotowaniu. Dlatego bardzo cieszę się, że producent ostatnio ulepszył skład produktu. Na pewno spodoba Wam się fakt, że nowy Sinlac nie zawiera:
  • oleju palmowego/oleiny palmowej
  • maltodekstryny
  • ma mniejszą zawartość cukru
Poniżej pełny skład produktu - jak widać, jest znacznie lepszy niż wcześniej. Bardzo mnie cieszy, że firma zdecydowała się poprawić skład i dzięki temu na pewno zyska jeszcze więcej zwolenników :-)

Składniki: mąka ryżowa (68%), mączka chleba świętojańskiego (16%), sacharoza, oleje roślinne (olej rzepakowy, olej słonecznikowy), węglan wapnia, stabilizator (fosforan sodu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), witaminy (C, niacyna, E, B1, kwas pantotenowy, A, B6, B2, biotyna, kwas foliowy, D, B12), fumaran żelaza (II), siarczan cynku, kultury bakterii Bifidobacterium lactis, jodek potasu.

Ja stosowałam Sinlac głównie w sytuacjach, gdy zależało mi, żeby Aleks zjadł coś, co dostarczy mu wszystkich potrzebnych składników i jednocześnie nie zaszkodzi małemu alergikowi. Szczególnie dobrze wspominam Sinlac w okresie wszelkich chorób - dziecko nie miało apetytu i zależało mi, żeby zjadł cokolwiek lekkostrawnego, co dostarczy mu energii i go wzmocni, a nie będą to słodycze. Wtedy taki produkt zbożowy był chętnie zjadany nawet w czasie choroby, a ja nie martwiłam się, że synek mi “umrze z głodu”. Oprócz alergików Sinlac z powodzeniem można stosować też u osób dorosłych i starszych, np. w czasie osłabienia czy na diecie lekkostrawnej - zamiast małowartościowego kleiku lepiej podać lekkostrawny i pełnowartościowy Sinlac.

Nowy Sinlac bez cukru

Na pewno ucieszy Was wiadomość, że na rynku pojawiła się dodatkowa wersja Sinlac – zawiera naturalnie występujące cukry. Ten produkt szczególnie mi się spodobał i stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą podawać dzieciom kaszek z dodatkiem cukru. Myślę, że to może być prawdziwy hit w kuchniach alergików :-) Neutralny smak tego produktu otwiera szereg możliwości na zastosowanie tego produktu w przepisach “wytrawnych” dla małych alergików. Słodki Sinlac świetnie się sprawdza w przepisach na różnego typu desery, ale nie mogłam go używać do innych dań, bo dawał im słodki posmak. Za to Sinlac bez dodatku cukru jest doskonałym “spoiwem” dla wszelkiego rodzaju kotlecików, wytrawnych placków, zagęstnikiem do zup czy sosów. Zazwyczaj stosuje się w tym celu skrobię, ale nie ma ona praktycznie żadnych wartości odżywczych, jest po prostu neutralnym wypełniaczem. Dlatego dodatek Sinlac bez dodatku cukru do takich dań to nie tylko wypełniacz, ale też wartościowy dodatek odżywczy. Myślę, że to jest rewelacyjne ułatwienie dla rodziców alergików.

Poniżej pełny skład produktu Sinlac bez cukru

Składniki: mąka ryżowa 78%, mączka chleba świętojańskiego 19%, oleje roślinne (olej rzepakowy, olej słonecznikowy), węglan wapnia, stabilizator (fosforan sodu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), witaminy (C, niacyna, E, B1, kwas pantotenowy, A, B6, B2, biotyna, kwas foliowy, D, B12), fumaran żelaza (II), siarczan cynku, jodek potasu

Pamiętajcie też, że alergia pokarmowa i konieczność stosowania diety eliminacyjnej to zazwyczaj problem przejściowy. Większość dzieci nie wymaga kontynuowania diety eliminacyjnej przez całe życie – zwykle po kilku latach „wyrastają” one z nietolerancji lub alergii i po konsultacji z lekarzem możliwe jest włączenie wcześniej wyeliminowanych produktów. U nas na szczęście tak było i obecnie Aleks je w zasadzie wszystko - tak więc trzymam kciuki za Wasze dzieci, oby jak najszybciej wyrosły z alergii pokarmowej!

A poniżej jeden z przykładowych przepisów z użyciem Sinlac - najprostsze gofry bez mleka i jajek :)

Gofry bez mleka i jajek

Składniki:
  • 1 szklanka mąki pszennej lub orkiszowej
  • 1 szklanka ostudzonej kaszki Sinlac przygotowanej z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu
  • kilka łyżek ekspandowanego amarantusa
  • łyżeczka oleju kokosowego (do posmarowania gofrownicy)
Mąkę dokładnie wymieszać z kaszką Sinlac, dodać amarantus. Odstawić na godzinę. Rozgrzać gofrownicę, posmarować lekko tłuszczem, smażyć gofry. Można podawać z ulubionym dżemem, syropem klonowym lub innymi dodatkami.



Mieszkanie przyjazne alergikom

Wszyscy alergicy i rodzice dzieci z alergią, którzy są uczuleni na alergeny domowe wiedzą, że jesień i zima to będzie dla nich ciężki okres. Ja odpoczywam od kataru siennego wywołanego przez pyłki drzew i traw, ale muszę być bardzo czujna, bo “domowe alergeny” też niestety mnie uczulają. Najczęstszą przyczyną alergii w mieszkaniu są roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i alergeny zwierząt. Alergia na domowe alergeny ma jednak taką przewagę nad innymi alergiami wziewnymi, że mamy pewien wpływ na to, jaka ilość tych alergenów znajduje się w naszym domu. Zobaczcie jak zatem zlikwidować alergeny roztoczy, grzybów i zwierząt i sprawić, żeby nasze mieszkanie było bardziej przyjazne alergikowi.

Jakie alergeny najczęściej występują w domu:

  • roztocza kurzu domowego - maleńkie pajęczaki, które odżywiają się martwym naskórkiem, namnażają się w materacach, pościeli, nieużywanych ubraniach, dywanach i wszędzie tam gdzie mogą się ukryć i mają dostęp do ludzkiego naskórka, uczulające są ich mikroskopijne odchody.
  • sierść zwierząt (a w zasadzie naskórek i białka obecne w ślinie zwierząt), mogą być obecne w domu, nawet jeśli zwierzę już tam nie mieszka, szczególnie często zdarza się uczulenie na kota i świnkę morską.
  • zarodniki grzybów - szczególnie Cladosporium i Alternaria, oraz pleśni domowych, ich mikroskopijne zarodniki nie tylko mogą wywoływać alergię, ale też poważne problemy zdrowotne.

Na szczęście w większości przypadków można zredukować ilość alergenów i zmniejszyć objawy alergii. Żeby ograniczyć ilość tych alergenów w naszym domu, trzeba przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.

Zasady w mieszkaniu przyjaznym dla alergika


Zasada nr 1 - Ogranicz ilość alergenów w mieszkaniu.

Wszystko jedno czy masz alergię na roztocza, pleśnie czy sierść zwierząt - dla poprawy samopoczucia kluczowe jest ograniczenie ilości tych alergenów w miejscu, gdzie alergik spędza najwięcej czasu - czyli zazwyczaj w sypialni. Jeśli to możliwe, ilość alergenów ograniczamy oczywiście także w innych częściach domu.

Zasada nr 2 - Dbaj o porządek i czystość. 

Niestety w zakurzonym, rzadko odkurzanym pomieszczeniu alergik zawsze będzie czuł się fatalnie. Tutaj nie ma półśrodków - trzeba regularnie odkurzać, ścierać kurze na mokro, często prać pościel.

Zasada nr 3 - Zainwestuj w walkę z alergią. 

To są spore wydatki, ale jednorazowe i bardzo poprawiają jakość życia i samopoczucie alergika:
  •  DOBRY odkurzacz dedykowany alergiom, najlepiej z wodnym filtrem, ewentualnie HEPA
  •  DOBRY oczyszcza powietrza, który ma wymienne filtry i zatrzymuje nawet mikroskopijne alergeny (pamiętajcie, że wymiana filtra to także spory wydatek i trzeba robić to regularnie).
  • mop parowy - pomaga likwidować roztocze, zarodniki pleśni i drobnoustroje na podłodze, bez konieczności stosowania środków chemicznych
  • pościel barierowa, pokrowiec na materac - utrudniają przenikanie i namnażanie roztoczy w łóżku

Zasada nr 4 - Wspomagaj się SKUTECZNYMI środkami. 

Nie wierz w cuda, sprawdzaj skuteczność, czytaj opinie. Ja sprawdzałam różne środki mające zwalczać alergeny w domu i z czystym sumieniem polecam Allergoff Spray, który jest naprawdę skuteczny. Ten środek znacznie zmniejsza liczbę alergenów w domu, jest bezpieczny, przebadany, a odkąd go używam mam zdecydowanie mniej objawów alergii w domu i leki biorę tylko sporadycznie.

Jak działa Allergoff Spray na domowe alergeny:

  • neutralizuje (unieczynnia) alergeny i przez co blokuje ich szkodliwe działanie
  • umożliwia skuteczne odkurzenie alergenów - są “sklejone” w większe pakiety, opadają niżej, więc łatwiej trafiają do odkurzacza
  • neutralizuje różne typu alergenów - nie tylko roztoczy, ale też inne domowe alergeny (zwierząt i grzybów pleśniowych)
  • zapewnia ochronę przez 6 miesięcy (chociaż ja stosuję częściej, ze względu na obecność w mieszkaniu kota)

Zasada nr 5 - Bądź czujny.

Jeśli alergia się nagle zaczęła nasilać, szukaj przyczyny - może w domu pojawiła się pleśń? Sprawdź łazienkę, zajrzyj za szafę, za kanapę, a nawet pod tapety. Siedliska grzyba czasem są bardzo trudne do zlokalizowania, a tylko wtedy mogą być skutecznie usunięte. Alergia ma też to do siebie, że się zmienia z wiekiem - może kiedyś nie miałeś alergii na kurz, a pojawiła się dopiero w tym roku? To niestety możliwe :-(

Alergeny domowe, mieszkanie przyjazne alergikom
Meble z wikliny czy rattanu łatwo gromadzą kurz, podobnie jak poduszki i meble tapicerowane. 

Podsumowując żeby ograniczyć ilość domowych alergenów należy:

  • codziennie odkurzać odkurzaczem z filtrem wodnym lub HEPA, które zatrzymują mikroskopijne alergeny, regularnie odkurzaj także materace
  • często wietrzyć mieszkanie (pod warunkiem, że nie jesteś uczulony na alergeny z powietrza)
  • ograniczyć do minimum liczbę sprzętów w sypialni
  • pościel prać w temperaturze co najmniej 60 C lub z użyciem Allergoff Wash (płyn, który likwiduje alergeny domowe). Allergoff Wash usuwa alergeny z pościeli, ubrań czy ręczników i działa nawet w temperaturze poniżej 60C.
  • zrezygnować z mebli gromadzących kurz i alergeny (meble tapicerowane, zasłony)
  • usunąć stare dywany i wykładziny, jeśli masz nowy dywan codziennie go odkurzaj
  • ograniczyć liczbę “łapaczy kurzu”, książki i bibeloty przechowywać w zamkniętych witrynkach, biblioteczkach itp.
  • usunąć pluszaki z sypialni dziecka lub przechowywać je zabezpieczone przed kurzem, regularnie je odkurzać i prać, można też zamrozić je co jakiś czas w zamrażarce
  • stosować oczyszczacze powietrza
  • zadbać o wentylację w łazience i kuchni, zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach może sprzyjać rozwojowi pleśni i zarodników grzybów
  • w przypadku alergii na pleśnie lepiej jest zrezygnować z roślin doniczkowych - a szczególnie w sypialni. W ziemi niestety często rozwijają się mikroskopijne grzyby i pleśnie. Jeśli bardzo lubisz rośliny możesz wybrać bardziej sucholubne - kaktusy czy sukulenty, w suchej glebie grzyby nie będą się zbyt chętnie rozwijać.
  • w przypadku alergii na sierść, nie należy wpuszczać zwierzęcia do sypialni i pokoju alergika, warto regularnie kąpać i wyczesywać pupila, najlepiej poza domem (powinna to robić osoba która nie jest uczulona na sierść), często myć ręce alergikowi po kontakcie ze zwierzęciem, jak najczęściej odkurzać legowisko zwierzęcia.
  • regularnie (raz na kilka miesięcy) stosować Allergoff Spray (spryskaj nim dywany, materace, pluszaki, meble tapicerowane, pościel i inne potencjalne siedliska roztoczy i domowych alergenów np. legowiska zwierząt)


Alergia na kota, alergeny kota
Koty mogą wywoływać alergię, ale oddawanie przyjaciela jest ostatecznością - najpierw trzeba spróbować ograniczyć ilość kocich alergenów w domu, można też porozmawiać o możliwości odczulania.


Jak widzicie alergia na kurz czy sierść zwierząt zmusza nas do podejmowania dodatkowych działań, ale na pewno warto się przemęczyć żeby zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie - bez objawów alergii. Dzięki powyższym działaniom, Wasze mieszkanie może stać się bardziej przyjazne alergikom.

A jeśli zainteresował Was preparat Allergoff to do 06.12.2019 specjalnie dla czytelników bloga producent przyznał kod rabatowy na zakupy w sklepie https://sklep.icbpharma.pl/

Kod UZAX19 należy wpisać w etapie koszyka – obniża ceny całej linii Allergoff o 30% (czyli Allergoff Spray, Allergoff Wash i linia preparatów do pielęgnacji Allergoff Atopy, uwaga - rabat nie dotyczy pakietów)

Allergoff roztocza